top of page

Вправа "Вираження думки іншими словами"

Береться нескладна фраза, наприклад: «Літо буде дуже теплим». Треба запропонувати декілька варіантів передачі цієї ж думки іншими словами. При цьому жодне із слів даної пропозиції не повинне вживатися в інших пропозиціях. Уважно стежити, аби не спотворювався сенс вислову. Перемагає той, у кого більше таких варіантів.

Завдання формує уміння оперувати словами, точно виражати думки.

Вправа "Перелік можливих причин"

Надається  якась незвичайна ситуація, наприклад: «Вертаючись з магазину, ви побачили, що двері вашої квартири розкриті». Треба щонайшвидше назвати більше причин цього факту, можливих його пояснень. Причини можуть бути банальними («Забув закрити двері», «Залізли злодії»), але не варто відкидати й маловірогідні («Приліт марсіан»).

Перемагає той, хто назвав більше всіляких причин.

Завдання направлене на широту мислення, всебічний аналіз.

Вправа "Створення системи причин"

Задається деяка ситуація, наприклад: «Одна людина раптом несподівано грубо відповіла на питання іншого». Треба назвати якомога більше можливих причин цього, користуючись заданим (або створеним спільно в групі) алгоритмом причин. Виходити виходить з того, що причини події можуть знаходитися в суб'єктові дії, його об'єкті та в ситуації. Ця класифікація відразу ж задає пошук причин в трьох різних напрямах. Крім того, в кожному з цих випадків причини можуть бути навмисними або неумисними, постійними або тимчасовими, найближчими або віддаленими і так далі. Слід розглянути всілякі пересічення цих різних класифікацій і привести хоча б з однієї причини кожного виду (якщо це можливо). Спочатку цей алгоритм може бути заданий на картці (у вигляді таблиці з позначеними рядками і стовпцями, але з порожніми клітинками або у вигляді класифікаційного дерева); поступово він интериоризирується й стане надійно працюючим внутрішнім прийомом аналізу будь-якого явища, з яким знайомиться учень.

Завдання направлене на формування установки на всебічний аналіз ситуації.

Гра «Добре — погано»

ґрунтується на положенні про те, що кожен предмет, явище має свої позитивні й негативні сторони.

Для гри обирають будь-який об´єкт, який не викликає в дитини стійких асоціацій, позитивних або негативних емоцій. Це може бути олівець, книга, лампа тощо. Кожен гравець має назвати, що в об´єкті «погано», а що «добре», що подобається і що не подобається, що зручно і що незручно. Наприклад, поняття «снігопад»: добре ліпити із свіжого снігу снігову бабу, але засніженими шляхами погано їхати машинам; «голосна музика»: добре зранку — швидко прокидаєшся і робиш зарядку, але ввечері заважає робити уроки і спати.

Карти Проппа

мають такі назви:

1. Припис або заборона.

2. Порушення.

3. Шкода.

4. Від´їзд героя.

5. Завдання.

6. Зустріч із дарувальником.

7. Чарівні дарунки.

8. Поява героя.

9. Надприродні властивості антигероя.

10. Боротьба.

11. Перемога.

12. Повернення додому.

13. Прибуття додому.

14. Несправжній герой.

15. Важкі випробовування.

16. Біда ліквідовується.

17. Упізнавання героя.

18. Несправжній герой викривається.

19. Покарання антигероя.

20. Весілля.

Під час гри-занять дітям, які сидять за столом, роздають карти, обирають місце дії, казкового героя, про якого складатимуть казку. Потім кожен по черзі описує ситуацію, дію, яка відповідає його карті. Діти залюбки змішують карти і вигадують свої правила. Наприклад, розповідь може відбуватися на основі навмання вибраних однієї чи двох карт або складання казки з кінця.

Метод моделювання маленькими чоловічками (метод ММЧ)

Метод ММЧ використовують для пояснення сутності певного процесу, ситуації, для проведення пізнавальних занять, занять-експериментів, уроків-ігор з природознавства, математики, зображувальної діяльності, для навчання дітей грамоти. При навчанні грамоти можна уявити у вигляді чоловічків звуки, частини мови, словосполучення, речення. Наприклад, приголосні — сині чоловічки, голосні — червоні; іменник — чоловічок з круглою головою, що належить до одного з трьох родів; прикметник — м´який, поступливий чоловічок (узгоджується з іменником у роді, числі, відмінку); дієслово — швидкий чоловічок, який означає дію, тощо. Словосполучення та речення можна уявити як взаємодію чоловічків. За готовими моделями можна складати нові речення. При цьому краще використовувати позначки, які придумали самі діти.

Метод мозкового штурму.

Використання цього методу сприяє подоланню психологічної інерції, продукуванню максимальної кількості нових ідей у мінімальний термін. Обґрунтував його американський підприємець А.Осборн. Мозковий штурм є колективним пошуком нетрадиційних шляхів розв´язання проблем. Його психологічну основу становить теорія З.Фрейда про те, що у звичайних ситуаціях мислення людини визначається здебільшого свідомістю, в якій панують контроль і порядок, а для подолання психологічної інерції потрібно створити умови для прориву із підсвідомості «неспокійних і грізних сил та інстинктів». Цей метод враховує психологію не лише окремої людини, а й «натовпу», що дає змогу залучати з глибини підкірки мозку підказку до розв´язання задачі. Під час мозкового штурму забороняється будь-яка критика (словесна, жестова, мімічна), підтримується будь-яка ідея, навіть жартівлива або безглузда. Усі висловлені ідеї записують для розгляду групою експертів. Після «затвердження» рішення «генератори ідей» поділяються на «противників» і «прибічників» з метою виявлення слабких місць і виправлення їх.

Особливість методу полягає в тому, що діти у процесі обговорення самі коригують, аналізують висловлені ідеї.

Мозковий штурм є ефективним за дотримання таких правил:

— працювати доцільно з невеликою підгрупою (від двох до семи дітей);

— висловлювати можна будь-яку думку;

— заохочувати вільне асоціювання: чим незвичнішою видається ідея, тим вона цікавіша;

— ідей має бути якомога більше;

— усе висловлене можна комбінувати як завгодно;

— завершити дискусію необхідно її підсумком, тобто визначенням найцікавішої ідеї.

На початковому етапі вивчення будь-якої значущої теми доцільно застосувати таку схему мозкового штурму:

1. Формулювання мети.

2. Визначення проблеми.

3. Встановлення обмежень.

4. Висвітлення шляхів традиційного розв´язання зазначеного завдання.

5. Виокремлення елементів, які треба вдосконалити.

6. Пропозиція ідей та їх аналіз.

7. Добір рішень із художньої літератури.

8. Індивідуальний захист дітьми свого рішення.

9. Добір оригінальних рішень, які можна реалізувати.

10. Перевірка ідей на практиці.

Схема організації мозкового штурму на завершальному етапі вивчення теми передбачає:

1. Схематичний аналіз об´єкта.

2. Формулювання мети та проблеми заняття.

3. Встановлення обмежень.

4. Пропонування та аналіз ідей.

5. Добір рішень із літератури.

6. Добір оригінальних рішень.

7. Практичне застосування нових ідей.

Мозковий штурм доцільний і при переході від механічного  запам´ятовування до смислового. Найефективніший він під час практичних занять і групових консультацій на етапі пізнання об´єкта, що вивчається, або на етапі формування нових понять про об´єкт вивчення.

Метод фокальних об´єктів (МФО).

Суть його полягає у перенесенні властивостей одного предмета на інший. Фокальним (лат. focus — осередок) називають об´єкти, що перебувають у фокусі, в центрі уваги. Користуючись цим методом, ставлять такі завдання:

1. Придумати щось нове, видозмінюючи або вдосконалюючи реальний об´єкт.

2. Познайомити дітей з чимось новим або закріпити здобуті раніше знання, розглядаючи предмет у незвичному ракурсі.

3. Скласти розповідь або казку про об´єкт, який розглядається, використовуючи знайдені ознаки (повністю або частково).

4. Проаналізувати художній твір або картину.

5. Розробити новий вид заняття, прогулянки, рухливої гри тощо, обравши словосполучення, що найбільше подобається або відповідає меті. Словосполучення добирають несподівані.

Розробляючи новий вид діяльності, необхідно чітко окреслити, що саме обмірковується — форма чи зміст.

Використовуючи метод фокальних об´єктів, слід дотримуватись такого алгоритму роботи:

1. Розглядаючи або змінюючи будь-який об´єкт, мимоволі обрати інший предмет (кілька предметів), який не стосується фокального слова.

2. Для вибору іншого предмета (кількох предметів) дітям пропонують картинки, іграшки, яскраві предмети.

3. Дати 5—10 визначень вибраного предмета (Який він (вона, воно, вони)?).

4. Дібрані ознаки прикладають до слова у фокусі; отримані словосполучення розглядають.

5. Коли потрібне або цікаве словосполучення знайдено, надати фокальному слову відповідних якостей. Для цього ввести до фокального об´єкта невластиві йому елементи, які зумовлюють його видозміну.

 

1. Автобус

2. Барабан

3. Бетон

4. Вірьовка

5. Газета

6. Цвях

7. Куб

8. Колесо

9. Комбайн

10. Конверт

11. Мотор

12. Вогонь

13. Острів

14. Плівка

15. Гребінець

16. Стекло

17. Телевізор

18. Корабель

Ароматний

Безперервний

Повітря

Рідкий

Мінливий

Круглий

Крижаний

Липкий

Ниткоподібний

Ширяючий

Плівковий

Пресований

Розсувний

Ґумовий

Що світиться

Що згущує

Кулястий

Еластичний

Прийоми

-  «Фантазери»,

- «Салат із казок»,

- «Книга протиріч»,

- «Що було б, коли...?»,

- «Конструювання загадок»,

- «Біном фантазії»,

описані відомим італійським дитячим письменником  Джанні Родарі (1920—1980) у книзі «Граматика фантазії. Вступ у мистецтво придумування історій».

Розв´язання протиріч

Пропонуються  цікаві ігрові завдання.

Наприклад, обговорюючи властивості парасольки, вони зважають на те, чим вона зручна і чим незручна і в такий спосіб доходять висновку, що для захисту від дощу вона повинна бути великою, а для зручності використання — маленькою. Але чи може парасолька одночасно бути великою і маленькою? Завдання розв´язують прийомом розподілу в часі суперечливих вимог до парасольки. Складана парасолька — в одному разі вона велика, в іншому — маленька.

Принципи розв´язання протиріч

1. Зроби заздалегідь (принцип заснований на зміні об´єкта). Наприклад, герої вирушають у далеку дорогу і розмотують ниточку клубка, розкидають камінці, що допоможе їм повернутися назад.

2. Перетворити шкоду на користь. Негативні фактори використовуються для отримання позитивного ефекту. Наприклад, у казці братів Грімм «Три пряхи» наявний фактор — потворності трьох тіток (відвисла губа, довгий палець, величезна нога) позбавили головну героїню від немилої роботи (позитивний результат).

3. Прийом копіювання. Замість справжнього об´єкта використовують його оптичну копію. Наприклад, у казці О. Пушкіна «Руслан і Людмила» Чорномор, щоб спіймати Людмилу, яка втекла, перетворюється на Руслана і легко досягає мети. А в «Молодильних яблуках» такий прийом використовує Вовк, перетворившись спочатку на коня, а потім — на царівну.

4. Принцип мотрійки. Заснований на розташуванні одного предмета в середині іншого. Так, Чахлик Невмирущий ховає свою смерть на кінчику голки, голку — в яйці, яйце — в качці, качку — в качурі, качура — в кришталевій скриньці.

5. Розв´язання протиріч у часі. У казці С. Маршака «Дванадцять місяців» одні місяці з´являються на новорічній галявині раніше свого часу, а інші — значно пізніше.

6. Принцип зміни агрегатного стану. Об´єкт переходить в інший агрегатний стан і від цього змінюються його якості. Так, серце Кая з казки Г.Х.Андерсена «Снігова королева» перетворилося на кригу та змінило свої якості: замість доброго стало злим.

Розвиток вербального інтелекту

Вигадування фантастичних розповідей

- А тепер спробуйте вигадати невелику фантастичну розповідь. Ідею якої-небудь фантастичної ситуації можуть дати слова, утворені за допомогою комбінованих між собою префіксів і іменників, наприклад: префікси - архи, анти, підлозі, супер, максі, міні;

іменники - тарілка, море, корабель, дерево, літак, стіл, брюки, спідниця, тіло, світ, танкер.

Починаємо комбінувати префікси з іменниками:

архитарілка, антитарілка, антитіло, антисвіт (антисвіти), максиюбка, суперкорабель, супертанкер і так далі

Вийшли цікаві (деякі ніколи не чувані нами) слова. З них треба вибрати найцікавіші й тлумачити їх. Можна вигадувати з цими словами різні незвичайні ситуації.

Складіть власну таблицю з префіксів і іменників, створіть нові слова.

- Визначення "прозорий" може бути застосоване до повітря, скляної посудини, кристалу, льоду, плексиглазу, шторам, плівкам, воді і ін.

Назвіть предмети, до яких можуть бути застосовані визначення потужний, ріжучий, щасливий, затишний, замкнутий, дикий, багатий.

Визначення білий, їстівний, слизький підходить до молочного киселю, вареного яйця, деяких грибів, мороженого.

Назвіть предмети до яких підходили б відразу три визначення:

1) твердий, крихкий, чорний;

2) розсипчастий, сірий, маслянистий;

3) сильний, синій, нешкідливий;

4) швидкий, сріблястий, неживий.

- До кулястих порожнистих предметів відносяться: повітряна кулька, лампочка, плафон, флакон, ваза, м'ячик, акваріум.

 Назвіть предмети, до яких підходили б наступні визначення: 1) круглі довгі; 2) круглі гострі; 3) тонкі з отворами; 4) прямокутні з округленнями.

- За призначенням з портфелем схожі наступні предмети: ранець, рюкзак, валіза, сумка, саквояж.

Назвіть предмети, прилади, машини, схожі за призначенням з наступними: 1) батарея водяного опалювання; 2) кулькова ручка; 3)автобус; 4) шибка.

- Складіть список можливих вживань наступних речей і речовин:

шматок дроту, іржава лопата, гнутий цвях, кисле молоко, бите скло, пластмасова пробка, шматок пінопласту, обрізок водопровідної труби, картонні коробки з-під взуття, металеві бочки, несправний будильник і праска. Наприклад, стару пошарпану книгу, що вийшла з вживання, можна ще використовувати для здобуття нового паперу, приготування пап'є-маше (для виготовлення новорічних масок, наприклад), утеплення вікон на зиму і так далі.

- Назвіть їстівні речовини, які можна використовувати не лише як їжу. Наприклад, горох можна їсти, а можна викладати з нього барвисті панно. Або: виноградний цукор (глюкоза) можна їсти, а можна застосовувати при фарбуванні тканин, з глюкози отримують вуглекислий газ і винний спирт, готують лікувальні препарати. - З цеглини можна побудувати не лише будинок, але і піч. З нього готують червону пудру, фільтри. Цегельною крихтою посипають доріжки в сквері. Нарешті, цеглу можна використовувати замість ... дрів. Ось далеко не повний список можливих вживань цеглини.

А тепер самі складіть списки вживання наступних предметів:

цукор, вода, газета, автомобільна шина, черевик, щітка для взуття, дзеркало, пилосос, стара шуба.

А тепер пофантазуйте і спробуйте, змінивши функції призначення предметів, пристроїв, знайти їм нове вживання. Станьте винахідником! Наприклад, звільнивши корпус від залишків помади, зробити з нього футляр для зберігання крейди.

Розвиток гнучкості мислення

I. Зміна звичних тимчасових зв'язків

1. Прийом відчленовування одного явища від іншого в звичному для людини тимчасовому ряду (наприклад, представити грім без блискавки і так далі та описати, що це означає — «постріл»).

2. Прийом заміни звичного тимчасового порядку на прямо протилежний (зворотний, наприклад, грім — блискавка).

3. Прийом рідкого скорочення інтервалів часу між деякими подіями (наприклад, скоротити період від народження до смерті до одного дня і вигадати сюжет цього дня, людину сьогодення й людини майбутнього).

4. Прийом переміщення вздовж всієї тимчасової осі існування деякого предмету (наприклад, телевізор — його роль в сьогоденні, зміна в майбутньому, прототипи у минулому).

II. Зміна звичних просторових зв'язків

1. Прийом заміни звичних просторових зв'язків на незвичайних (наприклад, автомобіль — на / під — дорога).

2. Прийом поєднання різних об'єктів, зазвичай роз'єднаних в просторі (травичка — авторучка, ягода — картина тощо.).

3. Прийом роз'єднання зазвичай зв'язаних в просторі фактів (риба без води, магазин без грошей)

III. Зміна звичних зв'язків спільності

1. Прийом логічного віднімання з об'єктів спільної ознаки (з об'єктів «земля» і «м'яч» логічно віднімається ознака «кругла» — плоска земля і що на ній відбувається).

2. Прийом посилення зв'язків по спільності (або дії) між спочатку різнорідними об'єктами. Потрібно довести їх до взаємоперетворення, знайти дороги зближення: «дощ» і «ракета» — падають на землю; розкласти воду на кисень і водень - паливо для ракети.

3. Прийом заміни звичних стосунків на прямо протилежні (наприклад: дим корисніше за чисте повітря).

IV. Зміна звичних зв'язків перетворення дій

1. Прийом відчленовування дій: позбавлення об'єкту можливості виробляти звичні дії, перетворення (автомобіль, який нічого не перевозить, їжа, якою не наїдаються).

2. Прийом здобуття деякого результату без звичного джерела дій (будинок побудований без будівельників, концерт без артистів).

3. Прийом блокування «очікуваного результату в звичній структурі дії» (машина перевозить людину, але вона залишається на тому ж місці).

4. Прийом зміни звичного напряму дії (дим отруйний для людини, чоловік отруйний для диму або холод ховається від людини).

5. Посилення деякої властивості об'єкту в необмежене число разів до незвичайних масштабів (автобус, який перевозить не 50, а 100 000 чоловік).

6. Прийом зміни основної властивості об'єкту у бік посилення або ослабіння (будинок — намет — курінь — тент).

7. Прийом складання сюжетів на основі заздалегідь підібраних об'єктів: береться група зв'язаних предметів, ролі роздаються учасникам, які повинні розіграти сюжет, аби як можна яскравіше виразити їх можливості (літак, пасажир, стюардеса).

8. Прийом формування нових об'єктів з тих,що вже є (побудувати новий синтетичний об'єкт).

ТРВЗ-задачі

1.

На плантаціях, де ведмеді Гаммі збирали ягоди - єдина сировина для чарівного соку, з'явилася велика птиця і стала викрадати ці ягоди для своїх пташенят. Запаси ягід швидко танули. А ведмедям без ягід не обійтися. Як бути?

Підказки

Пташеня саме не хоче їсти ці ягоди.

Птиця сама не приносить ці ягоди пташеняті.

2.

Банда Братів Габбс хоче викрасти з банку Скруджа все його золото. У них є прилад, який діє так: на предмет бризкаєш спеціальною рідиною, направляєш прилад і замислюєш, куди потрібно перенести цей предмет. Натискуєш на кнопку, і предмет миттєво опиняється в задуманому місці. Але як побризкати золото, якщо до сховища Скруджа братам не пробратися? Як брати Габбс розв’язали  це завдання?

3.

Кішки помирають останніми

У 525 році до н.е. перси воювали з єгиптянами. Та ніяк не могли перемогти. Єгиптяни були на рідкість стійкими й преклонялися перед кішками, які, здавалося, і справді їх "охороняли". Перси були не настільки набожними, але хитрими. Завдяки чому отримали перемогу. Що придумали перси?

 4.

Крутий скарабей

Жук скарабей не любить ділитися і пожирає гній наодинці в глибокій норі. Але аби наїстися, йому потрібно гною в 20 разів більше себе. Тягнути великий шматок в нору - дуже важко, а носити гній помалу - набридає. Як бути скарабеєві?

 5.

Деякі діти не бажають ні вчитися, ні гуляти - весь день вони сидять удома, "прилипнувши" до екрану телевізора. Як змусити дітей проводити менше часу біля "ящику"?

Підказка

Діти самі не хочуть дивитися телевізор.

6.

Ножі кардинала

Одного дня за обідом кардинал Рішельє відмітив, що один з гостей колупає в зубах гострим кінчиком ножа. Боже, як некультурно! Як би інші не перейняли погану звичку. Що ж зробив для цього "охоронець етикету"?

Підказка

  1. Гості самі не колупають ножами в зубах.

  2. Ніж сам не дає можливості колупати в зубах.

7.

Кульгавий  осел

Старий батько помер, залишивши чотирьом синам у спадок єдиного віслюка, оскільки більше у нього нічого не було. Довго брати думали, як поділити такий спадок, і придумали: хай віслюк належить усім і працює на всіх, лише поділили ноги.

Сталося так, що віслюк порізав ногу, що належить старшому братові, та міг ходити лише на трьох ногах. Оскільки від цього страждали всі брати, то вирішили лікувати віслюка спільно. Прив'язали до рани паклю й підпалили її. Від болю віслюк утік і спалив у сусіда стіг сіна. Не знаючи, як розділити між собою збитки від пожежі, брати звернулися до судді. Суддя виніс ухвалу: платити повинні всі брати, окрім старшого. Спробуйте здогадатися, чому він так вирішив? Чи правильне, на вашу думку, рішення судді?

 8.

Вірю - не вірю

Даша і Маша - близнюки. Одного дня вони домовилися, що Даша весь день говоритиме правду, а Маша буде брехати. Ви можете поставити лише одне питання й повинні сказати, з якою із сестер ви розмовляєте.

 9.

Чи чисті черв'яки?

Хто ходив на рибалку, знає, що кращою наживкою влітку є черв'як. На рибалку черв'яків зазвичай приносять в дерев'яних скриньках або баночках з тією землею, звідки їх витягували. Черв'яки зариваються в землю, аби дістати одного з них, доводиться розривати землю, забруднюючи при цьому руки. Як зберігати черв'яків, аби під час рибалки можна було б їх брати, не забруднивши рук?

Підказка

Черв'яки в баночці в потрібний момент з’являються на поверхні землі.

 10.

Трамвай-примара

Три брати, повертаючись з театру додому, підійшли до зупинки трамвая, аби вскочити в перший , який підійде. Трамвай не показувався, і старший брат запропонував почекати.

- Чим стояти тут і чекати, - відповів середній брат, - краще підемо вперед. Коли який-небудь трамвай наздожене нас, тоді й сядемо; а тим часом хоч би частина дороги буде вже за нами. І швидше додому приїдемо.

- Якщо вже йти, - заперечив молодший брат, - те не вперед по руху, а у зворотній бік; тоді нам швидше попадеться зустрічний трамвай, ми раніше додому прибудемо.

Оскільки брати не змогли переконати один одного, то кожен поступив по-своєму: старший залишився чекати на місці, середній пішов вперед, молодший - назад.

Всі три брати приїхали додому одночасно. Поясните, як таке могло бути?

 11.

Ви не стійте дуже близько – я тигр, а не кицька

Одного дня удосвіта Тигр прокинувся і побачив, що на його шкурі зникли всі смуги. «Що робити? - злякався він. - Мене ж не приймуть в зграю». Неподалеку було село, й Тигр побрів туди. Раптом (на щастя!) він побачив під тином відро з темною фарбою й пензлик. Але як Тигрові самому нанести собі на боки і спину смуги? До того ж діяти потрібно швидко, поки не прокинувся господар.

 12

Made in Германія

Бабуся подарувала Вовчику свою стару друкарську машинку німецької роботи, з російським алфавітом і арабськими цифрами. Вовчик зрадів. Але почавши друкувати, зрозумів: букв "З" і "О" не вистачає. "Теж мені, німці-умільці." - подумав він. Але де взяти букви?

 13

Матрос Фукс

Капітан Врунгель домовився перегнати через Атлантичний океан косяк оселедців. Але біда - людей не вистачає. Окрім помічника Лома на яхті нікого немає. Наказав капітан Лому знайти помічника. Привів Лом матроса на ім'я Фукс. Фукс сказав, що добре знається на картах. Але скоро стало зрозуміло, що з Фукса матрос поганий. Снастей Фукс не знає, компасу в очі жодного разу не бачив, навіть не знає, як штурвал називається. А на картах він дійсно знається, лише не в морських, а в гральних. Що робити капітанові? Як швидко навчити Фукса розуміти морські команди?

 14

Знущання з короля

Іспанські Гранди отримали перемогу при Павії і узяли в полон французького короля. Їм захотілося над поверженим монархом познущатися: хай він увійде до палацової залу без головного убору і вклониться їм. Але король відмовився піти на це приниження. Тоді Гранди наказали майстрам прибити посередині дверного отвору планку. Тепер король не зможе увійти до залу, не нахилившись. Що робити королеві, аби не втратити своєї гідності?

Підказка

Король входить в двері, але не кланяється.

Підказка [Протиріччя]Королеві потрібно вклонитися при вході в двері, тому що верхня частина дверного отвору знижена, і не повинен вклонитися, аби не втрачати гідність.

Підказка

Використовуйте прийом "Зробити навпаки".

© 2023 «Чудо-Дерево». Сайт створений на Wix.com

Мій телефон:

0994097760

bottom of page