П'ЄСА-КАЗКА ДЛЯ БАТЬКІВ
«Яблучко на тарілочці»
Сцена 1. Палац Івана-Царевича, який вже став царем, а ми його будемо називати просто Іванком. За столом сидить Василиса. Перед нею яблучко на тарілочці. Входить Іванко.
Іванко:Чому така сумна, Василиночко? Над чим так замислилась?
Василиса:Як же мені не сумувати? Як же тут не замислитися? Адже наш малий все частіше та довше засиджується за тарілочкою з яблучком. Чи не нашкодить це йому?
Іванко:Твоя правда, я теж це помічати став. Думаю нам треба порадитись з кимось більш досвідченим. А з ким? (Задумується) Стривай! Якось зустрічався я з Мудрою людиною з ХХІ століття. Залишив він мені дещо… Зараз спробуємо. (Дістає щось на кшталт мобільного телефону, натискає).
Сцена 2. Ті ж самі та з’являється Мудра людина (сучасний молодик).
Мудра людина:Вітаю. Чим можу допомогти?
Василиса:Мудра людино, дякуємо, що завітали, порада Ваша потрібна.
Іванко:Є в нас чудодійне яблучко, що катається по тарілочці …
Мудра людина:Знаю, знаю, читав казки, наш інтернет нагадує. Догадуюсь, що і проблеми у вас виникли такі, як у наших батьків – як зробити безпечним перебування дитини в медіа просторі.
Василиса:Чи можете Ви щось порадити?
Мудра людина:Що найбільше любить дивитися Ваша дитина?
Іванко:Приваблює його, як Змій-Горинич спалює села, руйнує все, а Богатирі з ним б’ються.
Мудра людина:А чи вміє Ваш малий Іванко меч в руках тримати, на коні скакати?
Василиса:Думали, замалий ще…
Мудра людина:Дайте йому змогу відчути себе сильним, спритним в реальному житті.
Іванко:А батькам Вашого часу Ви що рекомендуєте? Що загрожує їх дітям?
Мудра людина: Діти, як найбільш активна й допитлива аудиторія, часто першими знайомляться з новими технологіями, такими як інтернет, випереджаючи в технічній освіченості батьків. У цьому є позитивний бік: підвищення рівня ерудиції, формування навичок спілкування з людьми. Але є й негативний: відсутність життєвого досвіду, як правило, підвищує ризик зіткнутися з онлайн-загрозами:
-онлайн-насилля;
-шахрайство;
-порнографія;
-отримання особистої інформації з метою злочинного використання.
Василиса:Що ж можуть зробити батьки?
Мудра людина: Саме в родині закладаються основи поведінки дитини в реальному світі, і віртуальний простір не має бути виключенням. Батькам слід приділяти серйозну увагу вихованню дітей і підвищенню їхньої обізнаності про загрози інформаційного середовища.
Необхідно пам’ятати, що комп’ютер для дітей є інструментом навчання і розвитку, а не тільки розваг та ігор. Незважаючи на широкі можливості віртуального спілкування, воно не може виключати і замінювати реальних стосунків між людьми.
Іванко:А може заборонити і все?!
Мудра людина:Навіть якщо дитина надмірно захоплюється грою та інтернетом, не слід забороняти їй користуватися комп’ютером. Заборона може викликати протилежну реакцію і призвести до замикання дитини в собі. Перш за все, слід знайти альтернативу онлайн-інтересам дитини і перемкнути її увагу на досягнення успіхів у реальному житті. Через те, що діти і підлітки більш «розвинені» в технічному плані, вони легко можуть обійти заборони батьків і усунути засоби батьківського контролю. Тому дорослим спочатку необхідно самим засвоїти основи інтернет-грамотності, а вже потім навчати правилам нетикету і комп’ютерній безпеці свою дитину та зробити це відповідно до віку дитини та кола її інтересів.
Василиса:Чи є якісь часові норми?
Мудра людина:Так. Для дітей 1 класу загальний час використання комп’ютера з рідкокристалічним монітором має обмежуватися 30-45 хвилинами на тиждень, 2-3 класів – 2 години на тиждень, але не більше 1 години на добу, 4-6 класів – 2 години на тиждень, але не більше 1 години на добу, 7-9 класів – 2,5 години на тиждень, але не більше 1 години на добу і учнів 10-11 класів – 7 годин на тиждень, але не більше 1 години на добу.
Іванко:А якщо у батьків виникають питання, де знайти на них відповіді?
Мудра людина:Пораджу відвідувати українські та закордонні сайти для батьків з онлайн-безпеки.
Іванко та Василиса:Дякуємо! Скористуємось вашими порадами.
Всі до глядачів: А Ви вчите своїх дітей використовувати інтернет
правильно?!
Використано матеріали
Посібника для батьків «ДІТИ В ІНТЕРНЕТІ: ЯК НАВЧИТИ БЕЗПЕЦІ У ВІРТУАЛЬНОМУ СВІТІ», інститут психології ім. Г.С.Костюка національної академії педагогічних наук України, “Київстар” - національний лідер телекомунікацій.