
ПРИРОДОЗНАВСТВО. 3 клас

Тема. Повітря
Питання для контролю по темі «Повітря»
1.Назвіть склад повітря.
2.Який газ, що входить до складу повітря, необхідний для дихання рослин, тварин, людей?
3.Поясніть, як ви розумієте вислів «чисте повітря».
4.Що в природі залежить від повітря? Проаналізуйте. Назвіть і поясніть свою думку.
-
Різноманітність неживої та живої природи.
-
Виникнення вітру.
-
Початок і завершення навчального року в школі.
-
Життя рослин і тварин.
5.Назвіть властивості повітря.
6. Яким чином властивості повітря впливають на погоду?
7.Порівняйте повітря та воду. Чим вони схожі, а чим розрізняються?
8. Що станеться з нашою планетою та твоїм оточенням, якщо люди продовжуватимуть забруднювати повітря?
9.Як ви з друзями можете допомогти очищенню повітря? Складіть план корисних дій.
Тема. КОРИСНІ КОПАЛИНИ. ҐРУНТИ



Опорна схема

Усна відповідь
1.Гірські породи, які люди видобувають із глибин землі і використовують для своїх потреб, називають корисними копалинами.
2. Місце, де породи залягають у великій кількості, називають родовищем.
3. Корисні копалини зустрічаються в природі у твердому стані, інші – у рідкому та газоподібному.
4. Усі корисні копалини поділяють на три великі групи: рудні корисні копалини (наприклад, залізна руда), горючі корисні копалини (кам’яне вугілля, нафта, природний газ) та будівельні (граніт, вапняк, глина, пісок).
5. Верхній родючий шар землі, на якому ростуть рослини й де живуть різні живі організми, називають ґрунтом.
6. До складу ґрунту входять: пісок, глина, вода, повітря, мінеральні речовини, перегній.
7. Родючість ґрунту – основна його властивість .
Інформація до проекту
«Чому не можна випалювати стерню»
Чому не можна випалювати стерню? З приходом робіт по прибиранню на полях, садках постає питання спалювання стерні. Деякі вчені категорично проти цього. Вони вказують на те, що при спалюванні стерні:
Знижується біологічна активність верхнього родючого поверхневого шару грунту – гумусу. Це призводить до зниження його агрохімічних показників. Також вогонь знищує біосферу, яка здатна підвищувати врожайність.
Може виникнути пожежа. У безвітряну погоду полум’я може розповсюджуватися з шаленою швидкістю до 4-х км за годину, а у вітряну – до 30 км; висота вогню досягає до 2-х метрів. Виникає загроза перекидання полум’я на природні ділянки. Це, в свою чергу, веде до знищення диких тварин та рослин і як наслідок, порушення законодавства. Дуже часто зі спалювання стерні починаються величезні степові пожежі, пожежі в лісах та загорання будинків.
Якщо ведеться спалювання стерні на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, то постає нова загроза. Дим та вогонь являються швидкими напівпровідниками й за відповідних умов здатні стати причиною скорочення ЛЕП, яке несе руйнівні наслідки для населених пунктів.
Дим від вогню, в туманні дні зможе утворити смог й на довго зависнути у повітрі. Попадаючи у легені, смог викликає погіршення здоров’я людини. Дим, який йде від полум’я погіршує видимість на дорозі, а це призводить до страшних ДТП.
Територію, де пройшов вогонь, що звільнилася, захоплять бур’яни, просто кажучи – бур’ян. При випалюванні гине уся корисна мікрофлора грунту, що призводить до зниження її родючості; знищуються багато комах, їх личинки, лялечки; горять кладки і місця гніздових птахів.
Крім того: їдкий дим від спалювання трави шкідливий для людей. Особливо чутливі до нього алергіки та астматики. До того ж в сухій траві часто таїться сміття, небезпечне для спалювання, – пластикові пляшки, пакети. Відбувається забруднення повітря важкими металами.
Тема. ЕНЕРГІЯ В НАШОМУ ЖИТТІ


Опорна схема

Увага!
В класі ви можете пройти тест по темі.


Тема. Живі організми та середовища їхнього існування


Опорна схема

Усна відповідь
Організми поділяють на царства: Рослини, Тварини, Гриби, Бактерії.
Царство Рослини поділяють на декілька груп. Серед них є водорості, мохи, папороті, хвойні та квіткові рослини.
Переважна більшість водоростей росте у воді. Вони не мають справжніх органів: кореня, стебла, листків,квіток, плодів з насінням.
Мохи ростуть у вологих лісах, на болотах, стовбурах старих дерев. У мохів є стебло і листки, але немає кореня, квіток. Нові рослини виростають з дуже дрібних коричневих спор.
Папороті, що ростуть в Україні, – це багаторічні трав’янисті рослини. Крім листків, у папороті є коріння і стебло. Квіток, плодів і насіння у них немає. Розмножуються папороті за допомогою спор.
Хвойні рослини мають усі органи, крім квіток і плодів. Насіння утворюється в шишках.
Квіткові рослини – найпоширеніша група рослин на Землі. Серед квіткових рослин є дерева, кущі, трави. Дихають рослини всіма органами вдень і вночі. Під час дихання вони вбирають з повітря кисень, а виділяють вуглекислий газ.
Під час живлення під дією світла утворюють поживні речовини – цукор і крохмаль та кисень.
Для росту рослинам необхідні поживні речовини, світло, тепло, повітря, вода. Рослини пристосовуються до різних умов життя: вологолюбні, посухостійкі, світлолюбні, тіньовитривалі.
Культурні рослини: зернові, технічні, овочеві, плодово-ягідні.
Більшість рослин розмножується насінням. Плоди з насінням утворюються замість квітки після запилення. Вони поширюються за допомогою вітру, тварин, людини.
Розмножуються також цибулинами, кореневищами, бульбами, живцями.


Тема.Людина та її організм



