
Незвичайні поради батькам про виховання
У цій статті пропонуються найкорисніші поради про виховання дітей від досвідчених батьків.
1. Якщо ваша дитина впала, спитайте її: «Тобі боляче чи страшно?». Зазвичай у такий момент діти просто налякані або розгублені. Якщо це так, розкажіть історію про те, як одного разу ви чи тато ще в дитинстві теж упали. Діти люблять такі історії, вони допомагають малюкам зберігати хороший настрій.
2. Якщо ви подорожуєте всією сім'єю й робите переліт на літаку, завжди займайте місця в різних рядах: нехай один з батьків сидить з дітьми, а інший окремо. Міняйтесь місцями кожні дві години. Цей перевірений спосіб полегшить подорож для всіх. Та ж порада підходить і для подорожей у поїзді.
3. Якщо ви хочете, щоб діти не відволікались за обіднім столом чи в іншому місці, почніть речення зі слів: «Я коли-небудь розповідала тобі історію про те...».
4. Навчіться малювати простих тварин, таких як жаби, птахи або предмети (літак, ляльку, балерину). Діти будуть постійно просити, щоб ви малювали їх знову і знову.
5. Секундомір – чудове джерело мотивації тоді, коли ви хочете, щоб ваша дитина швидше зав'язувала шнурки, їла, прибирала свою кімнату або робила що завгодно.
6. Для того щоби попередити сварки із приводу вдягання теплого одягу перед виходом з дому, замість того щоб сказати «Вдягни куртку» скажіть: «Витягни руки, а потім вдягни куртку».
7. Подумайте про те, щоби влаштувати «день тістечок» або «день шоколаду». Тоді замість того щоби сказати: «Ні, я не куплю тобі це тістечко» ви зможете сказати: «День тістечок у нас по середах». Ця традиція зробить середу особливим днем для дітей, якого вони будуть дуже чекати і в той же час розвивати такі корисні якості, як терпіння й відстрочене задоволення своїх бажань.
8. Якщо у вас дитина дошкільного віку, попросіть її вибрати та взяти із собою книгу для поїздки з вами у справах або в метро. Так вона звикне розважати себе самостійно. Ви можете попросити її відшукати серед ілюстрацій певного персонажа або предмет, тобто дати їй цікаве завдання.
9. Малюки завжди хочуть пити та в туалет. Навіть якщо вони кажуть, що не хочуть, коли побачать склянку води чи горщик, то зроблять це. Майте на увазі.
10. Важливо не тільки бути фізично близькими дитині (перебувати десь поблизу), а й повністю зосередитись на ній. Коли ви приходите з роботи, по можливості залишайте свій телефон у сумці та просто будьте з дитиною (десять хвилин чи годину, у залежності від обставин). Навіть якщо ви відчуваєте напругу або роздратування після трудового дня, дуже важливо відкласти всі проблеми в бік і провести деякий корисний час з дітьми, перш ніж ви почнете готувати вечерю, укладати їх спати або виконувати будь-яку іншу домашню роботу. Як не дивно, іноді дитина буває занадто зайнята, щоби проводити час із вами (вона може, наприклад, грати або виконувати домашнє завдання), але їй буде достатньо розуміння того, що ви поруч і готові приділити їй час!
11. Можна грати в таку гру: кожні вихідні ви з дітьми йдете на ринок і просите їх вибрати два нових овочі. Як правило, дітей дуже захоплює таке заняття. Потім ви йдете додому, разом придумуєте нові способи їх приготування і, таким чином, насолоджуєтесь новими корисними стравами – чіпсами з капусти, соте з кабачків, зеленими коктейлями тощо. Це чудовий спосіб спонукати дітей пробувати нові продукти.
12. Чищення зубів – одне з найменш улюблених занять дітей. Запропонуйте дитині вибрати пісню та співати її, доки вона чистить зуби. З одного боку, спів не дасть їй нудьгувати, адже це буде весело, а з іншого – буде працювати як таймер, за допомогою якого вона буде знати, скільки часу необхідно витратити на цю гігієнічну процедуру.
13. Діти, які часто турбуються з різних приводів, будуть легше справлятись зі своєю тривогою, якщо ви візьмете за правило щоранку коротко розповідати їм про те, які заняття й події заплановані на сьогодні. Наприклад, ви значно полегшите чотирирічній дитині її день, якщо дасте їй час на те, щоби підготуватись до всього заздалегідь, і скажете: «Ми сьогодні підемо в гості, там буде багато маленьких дітей, з якими тобі треба поводитись добре».
14. Дітям не дуже подобається прибирати у своїй кімнаті, але вони люблять інші домашні справи: виносити сміття, замітати, пилососити, мити тарілки. Залишається з'ясувати, що саме любить ваша дитина. Почніть з невеликих завдань, наприклад, доручіть їй витягнути одяг із пральної машини й розібрати його по парах. Якщо у вас немає жодної роботи для ваших дітей, але вам відчайдушно потрібно приділити двадцять вільних хвилин самим собі, придумайте їм якесь завдання (але воно повинно звучати серйозно!): «Мені дуже потрібно перекласти всі ці горіхи з мішка в миску».
15. Якщо малюк починає вередувати під час прогулянки, запропонуйте йому новий спосіб ходьби: крокувати, стрибати, як жаба, йти перевальцем, як пінгвін, і т. п.
16. Ще одна чудова ідея полягає в тому, щоб запрошувати на день народження дитини стільки гостей, скільки їй виповнюється років. Так вона не буде занадто перевантажена враженнями. На один рік – одного гостя, на чотири роки – чотирьох друзів...
17. В обідню пору приходьте й забирайте дітей зі школи без попередження, обідайте разом, роблячи їм тим самим приємний сюрприз.
18. Вирушаючи на дитячий майданчик, беріть із собою принаймні дві іграшки для нових друзів. Як правило, діти спочатку грають поруч один з одним, а потім починають грати разом.
19. Коли ви кудись ідете, завжди кажіть своїй дитині «До побачення». Це важливо, навіть якщо вона при цьому починає плакати.
http://childdevelop.com.ua/articles/upbring/1480/
Проблемы детей начинаются дома и могут быть там же и решены. Родители должны понимать, что только от них зависит, какими вырастут их ребятишки. Однако современные дети лишены здорового детства, они находятся в ужасном эмоциональном состоянии, пишет профессиональный терапевт Виктория Прудэй. Как бы больно нам ни было это признавать, во многих случаях именно мы, родители, должны сами помочь своим детям!
В чем проблема?
Современные дети лишены основ здорового детства, вместо этого дети имеют:
-
Отвлеченных родителей.
-
Балующих родителей, которые позволяют детям все.
-
Ощущение, что им все должны.
-
Несбалансированное питание и недостаточный сон.
-
Сидячий домашний образ жизни.
-
Бесконечную стимуляцию, технологические забавы, мгновенное удовлетворение.
Разве можно воспитать здоровое поколение в таких нездоровых условиях? Конечно, нет! Человеческую природу обмануть невозможно: без родительского воспитания не обойтись. Как мы видим, последствия ужасны. За потерю нормального детства дети расплачиваются утратой эмоционального благополучия. Что делать? Если мы хотим, чтобы наши дети выросли счастливыми и здоровыми, нам надо проснуться и вернуться к основам. Еще не поздно!
Что должны делать родители:
-
Устанавливайте ограничения и помните, что вы — родитель ребенка, а не его друг.
-
Обеспечьте детям то, что им нужно, а не то, что им хочется. Не бойтесь отказывать детям, если их желания расходятся с потребностями.
-
Кормите здоровой едой и ограничивайте снеки.
-
Проводите час в день на природе.
-
Ежедневно устраивайте семейный ужин без электроники.
-
Играйте в настольные игры.
-
Каждый день привлекайте ребенка к делам (складывать белье, убирать игрушки, развешивать белье, разбирать сумки, накрывать на стол и прочее).
-
Укладывайте ребенка спать в одно и то же время, не позволяйте брать в постель гаджеты.
-
Учите детей ответственности и независимости. Не ограждайте их от мелких неудач. Это учит их преодолевать жизненные препятствия.
-
Не складывайте и не носите за ребенка ранец, не приносите ему в школу забытую еду/домашнюю работу, не очищайте банан для 5-летки. Учите их самостоятельно делать все это.
-
Научите терпению и дайте возможность свободно проводить время, чтобы у ребенка была возможность заскучать и проявить свои творческие порывы.
-
Не окружайте ребенка постоянными развлечениями.
-
Не подсовывайте технику как лекарство от скуки.
-
Не поощряйте использование гаджетов за едой, в машине, в ресторане, в магазине. Пусть мозги ребенка учатся самостоятельно разгонять «скуку».
-
Будьте эмоционально доступны, учите детей социальным навыкам.
-
Не отвлекайтесь на телефон, общаясь с ребенком.
-
Научите малыша справляться со злобой и раздражением.
-
Научите здороваться, уступать, делиться, сочувствовать, вести себя за столом и в разговоре.
-
Поддерживайте эмоциональную связь: улыбайтесь, целуйте, щекочите ребенка, читайте ему, танцуйте, прыгайте и ползайте с ним вместе!
Мы должны изменить своих детей, иначе получим целое поколение на таблетках! Еще не поздно, но времени остается все меньше…
Погана поведінка дітей: поради батькам
Багато батьків турбуються з приводу істерик і занадто активної, галасливої поведінки своїх дітей. Іноді їм важко визначити, чи є поведінка дитини нормальною, чи вона свідчить про наявність ознак поведінкових розладів. Скористайтесь порадами, запропонованими в даній статті, і за їх допомогою вам буде легше впоратись із певними типами небажаної поведінки вашої дитини.
Істерики
Найчастіше із приводу істерик турбуватись не варто. Це спосіб, яким дитина висловлює своюфрустрацію (пригніченість і розчарування). У перші роки життя (у віці від одного до чотирьох років) істерики трапляються в більшості дітей. Істерики можуть бути гучними й бурхливими, і цілком природно, що вони викликають у батьків збентеження й засмучення.
Коли ви бачите, що ваша дитина знаходиться у стані, який межує з істерикою, можна спробувати відволікти її чимось, наприклад, попросити подивитись на щось цікаве або запропонувати їй улюблену іграшку.
Підвищена збудливість
Маленькі діти, особливо у віці до п'яти років, часто бувають енергійними, галасливими й легко збудливими. Зазвичай така жвавість цілком нормальна. Іноді активні й шумні діти можуть викликати певне занепокоєння: вони говорять без угаву, не слухаються та здаються невгамовними (особливо хлопчики, у них гіперактивна поведінка більш поширена). Хоча впоратись із такими проявами часом важко, тільки екстремально гіперактивна поведінка є ознакою розладу.
Неслухняність
Усі діти неслухняні: вони пишуть і малюють на стінах, сваряться із братами й сестрами, бувають зухвалими і проявляють зневагу до вимог – адже все це невід'ємні складові їх дорослішання. Іноді така поведінка проявляється в одиничних інцидентах, але нерідко вона може бути цілим етапом, через який вашій дитині належить пройти.
Неслухняна поведінка малюка може бути його перевіркою вашої реакції, яка проллє світло на те, що припустимо, а що ні, або вашої реакції на певну зміну в його навколишньому середовищі, щоби краще його зрозуміти (наприклад, занепокоєння із приводу походу в перший клас школи). Така поведінка може набувати різних форм аж до ревнощів до брата чи сестри, а може бути просто способом привернення вашої уваги.
Чи є неслухняність проблемою, залежить від того, наскільки довго вона триває, наскільки серйозних форм набуває і в яких випадках відбувається. Постійна ворожість, зухвала поведінка, непокора й неслухняність можуть бути ознакою того, що ваша дитина страждає опозиційно-зухвалим або більш серйозним кондуктивним розладом.
Що впливає на поведінку дитини?
На поведінку дитини впливають багато факторів.
Гени. Деякі діти за своєю природою більш збудливі та жваві. Часто це є сімейною рисою. Вони можуть легко відволікатись та отримувати задоволення від товариства, а не від перебування на самоті. Незважаючи на галасливий і жвавий характер таких дітей, батьки, як правило, можуть контролювати їх поведінку.
Школа. Ви можете помітити зміни в поведінці вашої дитини, коли вона починає ходити до школи. Якщо в дитини є проблеми з навчанням або вона засвоює матеріал повільніше, ніж інші діти, це може знизити її впевненість у собі й самооцінку та негативно вплинути на її поведінку. Проблеми з читанням також ускладнюють дитині виконання завдань і дотримання вказівок.
Поведінка батьків. Проблеми – це частина повсякденного життя. Але якщо ви постійно відчуваєте себе нещасними й вимушені тільки й робити, що боротися з проблемами, це дуже обмежує час, який ви проводите з вашою дитиною. У цьому випадку вона може спробувати привернути вашу увагу за допомогою гучної або зухвалої поведінки. Незабаром вона переконається в результативності такого підходу й буде використовувати його, а не задовольнятись мінімумом вашої уваги чи взагалі її відсутністю.
Якщо дитина ще не знає точно, яка поведінка припустима, а яка є неприйнятною, це може призвести до негативної поведінки. Правила дають дитині знання того, який тип поведінки вам не подобається. До того ж деякі діти можуть досить уміло маніпулювати батьками, які не дотримуються загальних принципів управління поведінкою щодо себе та своїх дітей.
Чіткі, узгоджені правила та встановлені межі допоможуть дитині навчитись контролювати себе. Тому, якщо у вас повна сім'я, ви з чоловіком повинні прийти до згоди про встановлення меж дозволеного. Якщо ви працюєте, правила поведінки й обмеження необхідно обговорити також і з особами, які здійснюють догляд за вашою дитиною.
Чутливість до їжі або ліків. Немає сумнівів у тому, що їжа може впливати на наше самопочуття. Ви можете звернути увагу на те, що деякі продукти впливають на поведінку вашої дитини. Це можуть бути, наприклад, продукти або напої з великим вмістом барвників, добавок або штучних підсолоджувачів.
Якщо ви вважаєте, що такі продукти призводять до підвищення активності або зухвалої поведінки вашої дитини, просто розсудливо уникайте їх. По-перше, ці продукти, як правило, не належать до категорії здорового харчування, а, по-друге, у вашому розпорядженні завжди є альтернативні й корисні напої й закуски, наприклад, фрукти, молоко з низьким вмістом жиру та, звичайно, вода!
Якщо ви стурбовані раціоном харчування вашої дитини, то повинні проконсультуватись із лікарем або дієтологом. Дітям необхідний здоровий збалансований раціон.
Ліки також можуть впливати на поведінку деяких дітей.
-
Деякі препарати, що застосовуються при астмі, іноді призводять до гіперактивності, дратівливості дитини або порушення сну.
-
Лікарські засоби від захитування й антигістамінні препарати можуть робити дітей сонними або, навпаки, гіперактивними.
-
Діти можуть відчувати дратівливість після вакцинації або тоді, коли ліки викликали головний біль.
-
Лікарські препарати, запропоновані для лікування епілепсії, також можуть впливати на поведінку.
Якщо ви вважаєте, що певний препарат змушує вашу дитину поводитись по-іншому, порозмовляйте з вашим лікарем. Можливо, її поведінка не має жодного відношення до ліків. Але якщо все ж має, ваш лікар може запропонувати альтернативне лікування.
Проблеми зі здоров'ям. Стан здоров'я може впливати на поведінку вашої дитини.
-
Епілептичні напади можуть зробити дитину сонливою, знижуючи концентрацію її уваги. Епілепсія може також стати передумовою незвичайних або трансгресивних форм поведінки (що порушують суспільну мораль і прийняті норми) та призвести до патології сприйняття.
-
Проблеми зі слухом, такі як туговухість або ексудативний отит, можуть ускладнити дитині дотримання вказівок. Ситуація, в якій дитина чогось не почула, може помилково сприйматись батьками як небажання слухатися.
-
Синдром Туретта супроводжується частими неконтрольованими посмикуваннями обличчя або тіла (моторними тиками) й раптовими вигуками чи лайкою (мовними тиками). Іноді можна спостерігати в дитини появу нав'язливості (обсесії) і проблеми з контролем гніву.
-
Аутизм і синдром Аспергера призводять до труднощів вербального й невербального спілкування, поганого розвитку соціальних навичок, уяви й нав'язливої захопленості чим-небудь.
-
Депресії та тривожні розлади можуть призвести до зниження концентрації, дратівливості та збудженого стану.
-
Синдром дефіциту уваги й гіперактивності (СДУГ) є захворюванням, яке повинні діагностувати тільки фахівці. Батьки часто кажуть, що їхні діти гіперактивні, але СДУГ – це щось більше, ніж просто галаслива, жвава поведінка. Характерними ознаками СДУГ є гіперактивна, імпульсивна поведінка й неуважність.
Як впоратись із важкою поведінкою
Істерики. Коли у вашої дитини трапляється істерика, краще, що ви можете зробити, це зберігати спокій. Це складно, особливо якщо істерика відбувається у громадському місці. Намагайтесь не звертати уваги, тому що якщо ви реагуєте або піддаєтесь на вмовляння дитини, вона буде думати, що істерика – це ефективний спосіб домогтися свого. Коли ваша дитина починає заспокоюватись і поводитися краще, не забувайте хвалити її за позитивну поведінку. Це допоможе зупинити дитину перед бажанням впасти в нову істерику, до того ж ви дасте їй зрозуміти, яку поведінку ви схвалюєте.
Підвищена збудливість. Якщо ваша дитина збуджена, а ви хочете її заспокоїти, пропонуйте їй різні способи проводити час тихо й мирно, наприклад, за малюванням, читанням або виробами. Крім того, кожний день ви можете спланувати так, щоб у ньому був «тихий час», а також час побігати й пошуміти, якщо вже ваша дитина така активна. Коли вона проводить час за тихими й спокійними заняттями, хваліть її за це, захоплюйтеся її творіннями, наприклад, малюнками або виробами.
Неслухняність. Хоча ви не можете розраховувати на те, що ваша дитина буде добре поводитись постійно, послідовне введення дисципліни, похвала за хорошу поведінку й увага до дитини можуть значно покращити її поведінку.
Коли варто звертатись по допомогу?
Якщо ви стурбовані поведінкою вашої дитини, порозмовляйте з вашим дільничним лікарем. Він порадить вам, як краще справлятись з істериками й іншими формами неналежної поведінки, а також зможе виключити багато з медичних причин поведінкових проблем. Залежно від індивідуальної проблеми вашої дитини він прийме рішення про направлення її на консультацію до вузького спеціаліста або психолога.
Бесіда з іншими батьками й дружня порада – це теж чудовий спосіб відпустити наболіле й отримати підтримку.
http://childdevelop.com.ua/articles/upbring/1486/
Неуважительное поведение подростков и детей
Неуважительное поведение ребенка может стать самым большим раздражителем для родителей. Отец 14-летней дочери недавно поделился тем, насколько он расстроился в ответ на проявленное ею неуважение: «Я сказал дочери, что она не пойдет на дискотеку, пока не уберет в своей комнате, а там действительно был полный бардак, и моя дочь просто взорвалась. Она кричала, говорила, что ненавидит меня, и в итоге хлопнула дверью. Я был очень зол и шокирован и сказал дочери, что ей больше не светят никакие дискотеки аж до 18-ти лет!».
Это не единичный случай проявления неуважения детей к своим родителям. Спросите любых родителей, и они, вероятно, вспомнят, по крайней мере, несколько случаев, когда их ребенок проявлял по отношению к ним непочтительность, грубость, дерзость, неосмотрительность и даже откровенно вызывающее поведение. Иногда неуважение начинает проявляться только в подростковом возрасте, в других же случаях ребенок может демонстрировать его уже с самого раннего детства. Как бы там ни было, такое поведение самым болезненным образом затрагивает эмоциональные струны любого родителя!
Природа неуважительного отношения
Взрослые ожидают уважения от своих детей – уважения своих чувств, своего дома, своего авторитета. И общество ожидает того же. Фраза «Детей нужно видеть, а не слышать» исходит из распространенного мнения, что дети должны быть покладистыми, тихими и поступать так, как говорят им родители. Тем не менее любой человек, который находился в обществе ребенка больше часа, знает, что это не так. И все же, как нам примирить наши ожидания относительно уважения к себе с желанием ребенка испытать пределы нашего терпения в стремлении к собственной независимости? Как далеко можно позволить ему зайти?
Существуют несколько причин такого неуважительного поведения ребенка. Во-первых, он может просто не понимать, что оно действительно выражает его неуважение по отношению к родителям. Например, если ребенок подвергает сомнению решение родителей, взрослыми это расценивается как грубость, но для ребенка это просто способ удовлетворения своих потребностей. При этом ребенок размышляет примерно следующим образом: «Я хочу пойти в гости к моему другу. Мама сказала: «Нет». Я хочу выяснить, существует ли малейшая возможность изменить ее мнение, ведь я очень хочу повидаться с ним. Поэтому я задаю вопросы, я спорю, я делаю все, что в моих силах, чтобы она только сказала «Да»».
Ребенок действует под влиянием момента, ориентируясь на то, чего хочет, не обращая внимания на свое поведение, не видит, что оно вызывающее и приводит лишь к ухудшению ситуации. Когда дети испытывают гнев или разочарование, им трудно самоутверждаться или самовыражаться допустимым образом. Адреналин зашкаливает, глаза увеличиваются, голос повышается, ноги топают и двери хлопают. Вы когда-нибудь говорили ребенку: «Сейчас же прекрати, тебе же хуже будет!»?
Некоторые дети испытывают трудности при управлении стрессом и своим эмоциями. Когда их ограничивают в чем-либо или говорят им «нет», они просто не могут остановиться и пересекают черту. Добавьте к этому подростковый возраст и активность гормонов, и вы получите потенциал мгновенного всплеска эмоций и раздражения.
Наконец, в наши дни на детей оказывают влияние и популярные телевизионные сериалы о жизни различных семей. Дети постоянно наблюдают неуважение и дерзость медиа-персонажей по отношению к своим родителям. В самом деле, большинство телевизионных шоу четко дают понять, что дети, как правило, умнее родителей!
Реакция на неуважительное отношение и поведение
Большинство родителей время от времени сталкиваются с мягкой и умеренной формой неуважительного поведения своих детей. Как наиболее эффективно реагировать на такое поведение?
Решите, на какое именно поведение ребенка нужно обращать внимание, реагировать, корректировать его. Большинство детей, по крайней мере, несколько раз в жизни проявляли умеренно неуважительное поведение, например, закатывали глаза в ответ на слова родителей. Обычно это происходит, когда вы отворачиваетесь, а порой и до того момента, когда дети внезапно начинают понимать: «Ой, мама все еще стоит передо мной!». Такое поведение вы можете спокойно «разрешить» (позволить) и сосредоточиться на решении более значимых проблем проявления неуважения (например, криков, оскорблений, хлопанья дверьми, возгласах «Я тебя ненавижу»). Иногда подросткам трудно скрывать свое недовольство, но, если быть честными до конца, разве нам самим не трудно это делать? С другой стороны, если ваша дочь закатывает глаза каждый раз, когда вы отворачиваетесь, вы можете решить, что с вас хватит, пора обсудить такое поведение. Реагировать на то или иное проявление неуважения – это частное дело родителей, но большинство из них согласны, что необходимо все же расставить соответствующие приоритеты.
Не берите на себя ответственность за неуважительное отношение вашего ребенка. Одна из причин, почему грубость ребенка так сильно расстраивает нас, заключается в том, что мы часто думаем, что его грубость – это результат нашего воспитания. Если вы сидите за праздничным столом с родственниками и ваш сын выпаливает в ваш адрес что-то грубое или бестактное, помимо гнева это может вызвать ощущение позора: «Что обо мне подумают другие люди, если мой ребенок так себя ведет?». Как бы трудно это ни было, помните: поведение ребенка является отражением его самого, а не вас.
Объясните ребенку, что такое неуважение. Поговорите с ребенком о том, какое поведение уважительное, а какое нет. Мы часто ожидаем от детей понимания вопроса без соответствующих объяснений. Маленькие дети рассуждают конкретными категориями. Вы должны говорить им: «Когда ты кричишь на меня, ты показываешь свое неуважение ко мне». Не думайте, что, как только ребенок достигает подросткового возраста, к нему приходит понимание влияния его поведения на других людей. Иногда это трудно даже нам, родителям. Часто тон голоса или просто способ высказывания могут звучать, как «поза». Опять же, решите, стоит ли такие проявления допускать, прощать или все же нужно обратить на них свое внимание. Поставьте ребенка в известность, какая форма его поведения потенциально способна привести к негативным последствиям: «Если ты еще раз накричишь на меня, не будет никаких друзей в выходные». Если вы хотите обуздать легкие проявления неуважения, старайтесь, чтобы последствия были реалистичными и краткосрочными. Нужно, чтобы наказание соответствовало проступку. Стоит продемонстрировать ребенку, что если он относится к другим людям неуважительно, эти люди не станут поступать с ним хорошо в ответ.
Научите ребенка альтернативным навыкам решения проблем. Если ваш ребенок выражает свое разочарование или гнев неуважительно или неподобающим образом, поговорите с ним о различных приемлемых способах самовыражения. Вы можете вместе с ребенком обыграть различные ситуации. Пусть он играет роль родителя, а вы – его роль. Предоставьте ему список слов, которые он может использовать, чтобы поведать вам о своем разочаровании или огорчении. В жизни ему придется выражать свои эмоции и чувства не только вам, но и другим людям, таким как друзья и учителя, а затем начальникам и супругам. Полезно также задаваться вопросом: «Как я учу ребенка относиться к посторонним? Являюсь ли я для него примером уважительного отношения?». Но, в конечном счете, помните о том, что непосредственно на самом ребенке лежит ответственность за управление собственными эмоциями и поведением с помощью навыков и инструментов, которые вы ему дали.
Обеспечьте положительное подкрепление. Обращайте внимание на моменты, когда ваш ребенок ведет себя уважительно по отношению к вам и другим людям, и скажите ему, что одобряете такое поведение: «Знаешь, мне так понравилось, как мы сегодня поговорили с тобой. Я надеюсь, что мы будем так общаться часто». Даже если ребенок был почтительным только мгновение, отметьте такое поведение и дайте это понять. Вам нужно подкреплять поведение, которое вы хотите воспитать в ребенке. Акцентирование внимания только на неприемлемом поведении не поможет достичь поставленной воспитательной цели – научить ребенка вести себя уважительно по отношению к родителям и окружающим людям.
И последнее
Советы, приведенные в этой статье, предназначены для того, чтобы помочь родителям справиться с неуважением в легкой и умеренной форме. Иногда, особенно с детьми, проявляющими оппозиционное и вызывающее поведение, неуважение может принимать формы словесного оскорбления или более серьезного нарушения норм. Да, ломать вещи в доме, уничтожать имущество, не являться домой вовремя или не следовать домашним правилам – это неуважение. Но эти поступки также являются частью более серьезных поведенческих проблем, решить которые, возможно, нужно с помощью специалистов. Помните о том, что хотя неуважение ребенка сильно разочаровывает, оно служит отличной возможностью научить наших детей правильным жизненным ценностям и навыкам.