top of page

Розвиток слухової пам’яті

Вправа 1

Ви називаєте одне слово, дитина називає слово, яке ви сказали, і додає своє слово. Ви повторюєте своє слово, слово, яке сказала дитина, та додаєте третє. Потім естафета переходить знову до дитини, вона повинна повторити 3 названих слова й додати ще одне і т. д.

Для «Естафети слів» краще вибрати яку-небудь тему, наприклад: «Природа», «Погода», «На вулиці», «Спорт», «Фрукти».  Можна домовитися називати слова на яку-небудь одну. Гру можна проводити і в групі, по колу.

 

Вправа 2

Для занять вам будуть потрібні картинки-розмальовки (Додаток 3), кольорові олівці та тексти, в яких описано, як саме необхідно розфарбувати запропоновану картинку.

  • Прослухай текст і запам'ятай, якого кольору іграшки на ялинці. Розфарбуй ялинкові прикраси у відповідності з описом.

«Перед Новим роком тато приніс додому велику зелену ялинку. Ми з сестричкою дуже зраділи, адже ще тиждень тому були приготовані красиві ялинкові іграшки. Швидше, швидше будемо наряджати нашу ялинку! Спочатку ми повісили яскраву гірлянду з червоних цукерок. Два веселих грибка-рижика теж прикрасили ялинку, їх яскраві помаранчеві капелюшки так і світилися на її зелених лапах. Потім ми дістали великі кулі. На верхніх гілках ми розвісили жовті кулі. Вони загорілися, як маленькі сонечка. А червоними кулями ми прикрасили нижні лапи ялинки. Посередині сестричка повісила цілу гірлянду синіх зірочок. А велику синю зірку тато надів на верхівку ялинки. Ми всі милувалися красунею ялинкою.»

  • Прослухай текст і запам'ятай, що якого кольору. Розфарбуй предмети у відповідності з описом.

«Літні канікули ми з сестричкою проводимо на дачі. У нас є невеликий, але затишний будиночок за містом. Коли вранці піднімається яскраве  помаранчеве  сонце, наш будиночок виглядає дуже життєрадісно. Папа пофарбував стіни синьою фарбою, як вода в річці, в якій ми купаємося. На коричневом у даху знаходиться чорна труба, з якої йде дим, якщо в будинку в прохолодні дні топиться піч. Але це буває рідко, влітку сонечко нагріває будинок так, що вікна майже завжди відкриті. Як відображення сонечка, біля будинку росте величезний соняшник з жовтими пелюстками і коричневою серединкою, посипаної насінням. Він махає нам великими  зеленими листками, коли на вулиці розігрується вітерець. Нещодавно ми допомагали татові по господарству, він доручив нам пофарбувати новий паркан в такий же колір,  як дах нашого будинку. Це у нас чудово вийшло, правда, і самі себе ми трохи пофарбували. Розфарбуй малюнок відповідно до опису, і ти побачиш, як виглядає наша дача.»

 

Вправа 3

Ви вимовляєте коротке речення, дитина повторює його, додаючи ще одне слово. Ви робите те ж саме і т. д. Наприклад, ви говорите: «Я малюю». Дитина додає: «Я малюю в альбомі». Ви говорите: «Я добре малюю в альбомі». Дитина додає: «Я добре малюю в альбомі фарбами». Ви говорите: «Я добре малюю в альбомі фарбами квіти». Дитина додає: «Я добре малюю в новому альбомі фарбами квіти» і т. д.

 

 

Вправа 4

Прослухавши текст, дитина повинна вибірково запам'ятати слова, про які  ви його попередете перед читанням. Кількість таких слів для запам'ятовування варіюється від 3 до 5, в залежності від віку дитини й тривалості занять. 

  • Я буду читати тобі текст. Слухай уважно, тобі потрібно буде запам'ятати всі назви цукерок, які прозвучать.

«По неділях у нас вдома влаштовується велике чаювання. Тому ми з мамою вранці ходимо в кондитерський магазин і вибираємо кожному членові сім'ї його улюблені ласощі. Для тата мама просить продавщицю зважити цукерки «Ведмедик на Півночі» і «Маска». Сестричці ми купуємо карамель  «Гусячі лапки».  А ми з мамою найбільше любимо цукерки «Білочка».

Сьогодні до нас у гості приїде бабуся. Вона для онуків завжди привозить частування. Минулого разу це були цукерки «Ластівка». Сама ж вона любить пити чай з варенням.

А головною прикрасою столу стане, звичайно ж, пиріг, який ми з мамою спечемо до вечірнього чаювання.»

  • Я буду читати тобі текст. Слухай уважно, тобі потрібно буде запам'ятати всі імена героїв.

«Не дивуйтеся, в нашому лісі всі звірі дружать між собою. Вони допомагають один одному в скрутну хвилину, ходять в гості та часто проводять час, граючи у веселі ігри. Ось вчора, наприклад, заєць  Василь  оголосив загальний збір на великій галявині. Саме там звірі влаштовували футбольні матчі з командою сусіднього  березового гаю. Він пробіг з цим повідомленням по всіх оселях, навіть заглянув до лисиці  Сніжані і до колючого  їжачка Семена, які живуть досить далеко.  Але ж відомо, що заєць – кращий бігун в лісі. Тому він і став капітаном футбольної команди. Головне, що він не забув розбудити ведмедя Філіпа,  адже він краще за всіх захищає ворота. Ну  і до сови Марусі  не забув заглянути - кращого судді для матчу немає у всьому лісі. Треба запросити ще братів волків, і команда буде у повному складі.»

 

Вправа 5

Для занять вам потрібно: словесний портрет інопланетянина, аркуш паперу, олівець.

Ви пропонуєте дитині уважно прослухати опис зовнішності інопланетянина, подумки уявити його та, як можна, точніше намалювати портрет на аркуші паперу.

Варіант 1

На Землю прилетіли інопланетяни. Одного з них бачили в магазині. Розповідають, що він дуже високий, з довгим прямокутним тілом. Голова ж його схожа на трикутник, одним кутом встромлений в тіло. На голові стирчали дві коротенькі антени, на кінцях яких були надіті блискучі кульки. Особливо всіх здивували очі: вони не такі, як у людей. Очі були квадратні, а рот – круглий, розрізаний вузенькою смужкою. Руки й ноги були тонкими, як гілки деревця.

Варіант 2

На Землю прилетіли інопланетяни. Одного з них бачили прямо в центрі міста. Очевидці кажуть, що його не можна було не помітити. Інопланетянин був маленького зросту. Його тіло було схоже на коло. Голова ж, навпаки, була абсолютно квадратна, а з боків замість вуха стирчали дві вигнуті антени. Очі були круглими й трохи світилися, рот теж був круглим, але маленьким у порівнянні з очима. Руки та ноги нагадували куценькі товстенькі палички.»

При зіставленні дитячого малюнка зі словесним описом інопланетянина враховується наявність усіх перерахованих частин тіла, їх форма і відповідність. Вправу можна виконувати і в ускладненому варіанті. Якщо дитина без зусиль впоралась з малюванням одного інопланетянина, то можна зачитувати опис одразу двох фігур і пропонувати намалювати першого або другого інопланетянина. Можна додати в опис колір. Якщо вправа проводиться в групі, то виконується або самоперевірка при повторному читанні опису, або малюнки збирає дорослий і потім перевіряє та аналізує.

© 2023 «Чудо-Дерево». Сайт створений на Wix.com

Мій телефон:

0994097760

bottom of page